Opravdu jsme jako oni?

středa 28. srpen 2013 14:36

Znáte bolševník? Je to silně invazivní rostlina, která se snadno uchytí. Když se rozroste, je to pohroma. Rozpínavost určitého způsobu řeči myšlené, ale hlavně mluvené i psané, mi obrazně zmíněný bolševník připomíná.

V předvolebních i povolebních komentářích se tvrdívá, že volení politici jsou vzorkem populace. K tomu dodávám, že někteří z politiků představují problematický vzor chování. Známý popularizátor vědy a neuropatolog František Koukolík kdysi sestavil seznam mentální vybavenosti uchazečů, které vidina vládnutí enormně přitahuje. Stane se, že proti vládě a její politice někdy demonstrují lidé. Jsou pak některými politiky, spolu se žurnalisty hromadně označeni za lůzu. Je-li tomu tak, jak se říká a píše, že politici jsou jako my, jsou jedni z nás, počítaje v to i protestující občany, platí tedy, že nám tady vládne lůza? Je platné známé pořekadlo, že podle sebe soudím tebe?

Zhrublým slovníkem nám chtějí někteří politici, ale i žurnalisté asi sdělit, například: "Já jsem sprostej chlap a jsem dost blízko lidu." Jak to zpívá a hraje herec, muzikant i textař Jiří Schmitzer ve své písni "Sprostý chlap" ve druhé sloce: "Já prachy mám i dům a všechno říkám rovnou. Když mluvím k mužikům, tak klidně řeknu hovno! Vždyť já jsem jeden z nich, já držím krok i v pití a sprostý lid to cítí. Tak bacha na čenich."

Vulgárnosti všeho druhu, včetně řečí, jsou příznakem úpadku vnímání, cítění i myšlení mluvčích, jakož i pisatelů. Když slyším projevy některých našich politiků a čtu, jak píší někteří novináři, ti všichni jsou veřejnými činiteli, kteří utvářejí veřejné mínění, pociťuji znepokojení, rozpaky a ošklivost. Jevím se vám přecitlivělý? Už jste tomu našemu domácímu provozování politiky "nejvyšší úrovně" a referování o ní, za léta přivykli? Jsme jako občané opravdu podobní (stejní či jací ještě) svým některým voleným zástupcům? Pozor na různá ukvapená zobecňování.

Zdeněk Hosman

Marek TrizuljakHodně zajímavá úvaha11:1929.8.2013 11:19:28
NaštvanýOpravdu jsme jako oni?16:1928.8.2013 16:19:17

Počet příspěvků: 2, poslední 29.8.2013 11:19:28 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Zdeněk Hosman

Zdeněk Hosman

"Nejvyšším stupněm kultury je snášení protikladů" (Francis Picabia, malíř)

miniatury – umění, kultura, příroda

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy