Nezpapalášujte!

neděle 24. listopad 2013 14:40

Když se řekne papaláš, koho či co si představíte? Hanlivé slovo papaláš znamená, že takto označený je příslušníkem formální elity, respektive falešné elity.

Jako alternativní či synonymická slova místo „papaláš,“ se objevují – nařvan, nabob čili nadutec, potentát… Ještě dodám jedno lidové označení – otlema; dnes se říká: „ten je vysmátý,“ např. „politický trafikant.“ Každý si snadno vzpomene na konkrétní zjevy typických papalášů minulosti, nedávna i přítomnosti. Papaláš je rodu mužského. Nevíte, zda existuje ženský tvar papaláška? Papalášství v ženské podobě podle známých indicií ztělesňovala milenka upadlého předsedy P. Nečase (J. N./N.).

Falešná elita obsadila různorodé posty. Papaláši jsou v různě vysoké koncentraci ve vrcholných funkcích v politice, byznysu, ve sportu, ve školství atd.  Podle čeho poznáme papaláše?  Základním znakem je mocichtivost.  Potentát dává lidem okázale najevo, že má známosti, je společensky vlivný, nepostradatelný, nedotknutelný. Aby v instituci obsadil vyšší posty, sleduje či nechá špiclovat své potenciální konkurenty. Papaláš s lidmi manipuluje. Otázkami svědomí, altruismu, empatie se nezabývá. Z hlediska personální inteligence, která je známa v podobě interpersonální, tj. schopnost rozumět druhým lidem, se projevuje necitlivě. Z doplňujícího pohledu intrapersonální inteligence, v přístupu k vlastním pocitům a emocím takový člověk těká.  Autor objevu vícečetných inteligencí, psycholog Howard Gardner říká: „V každodenním životě není žádná inteligence důležitější než právě inteligence mezilidských vztahů.“ Při psaní psychické výbavy potentátů si všímám, že se zároveň jedná o vlastnosti úspěšných psychopatů. Tak to dokumentují výsledky výzkumů psychologů. U nás o problematice referují, např. MUDr. František Koukolík, neuropatolog a popularizátor vědy  (přednášky, prezentace, úvahy: Mocenská posedlost; Psychopati v čele státu; Jestliže – pak…o současném českém národě). MUDr. Jan Hnízdil, zabývá se celostní medicínou.

Tímto textem mířím k znovuustavení a budoucímu fungování Parlamentu ČR po podzimních volbách r. 2013. Veřejností je zmíněná instituce posuzována oprávněně kriticky. Nesepíši seznam všech možných i znemožňujících procesů a výstupů sněmovny, respektive jejích členů – poslanců. Když bylo v minulém parlamentu 114 nově zvolených lidí, vzbuzovalo to naděje, ale kvalita instituce poklesávala. Způsobilo to politikaření jisté party hamižných parlamentních manipulátorů, i když byli v menšině. Přejme novým i staronovým poslancům řádné pracovní zaujetí, tvorbu kvalitních zákonů a ve  vztazích k občanům nezpapalášujte!

F. Koukolík upozorňuje: „Když roste úspěšnost úspěšných psychopatů ničících kooperaci a altruismus, pak národ ohrožuje svoji existenci.“

Zdeněk Hosman

Zdeněk Hosman

Zdeněk Hosman

"Nejvyšším stupněm kultury je snášení protikladů" (Francis Picabia, malíř)

miniatury – umění, kultura, příroda

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora