Miniportrét nástroje

úterý 18. únor 2014 11:21

Nástroj vytvořený mistry oboru je viditelným, slyšitelným i hmatatelným dokladem lidského umu.

Hudební nástroj, který prezentuji, býval v českých zemích oblíbený od 13. století. Ve starých zápisech má název „kór, kořec“ (zkomolené latinské chorus). Lidově byl nazýván různě, např. v 19. století podle zvuku – bzikalky, hrkavky; na Strakonicku moldánky. Nebo se mu říkalo podle vzhledu: pukl neboli kozel, kozlík. V Čechách je dnes známý název dudy; na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku jsou gajdy.D1.jpg

Na obrázku jsou čtyřhlasé moldánky. Měch se nafukoval ústy. Exponát Blatského muzea v Soběslavi. Repro z knihy J. Režný: Po stopách dudáků na Prácheňsku, 2004.

V roce 1978 jsem jedinečné dudy odkoupil od venkovského kantora. Nástroj nehrál. Měch i melodická píšťala byly děravé od molů a červotoče, včetně zásahů neznámého opraváře. Zkoumal jsem historii instrumentu. Vodítkem byl nápis tepaný na mosazném korpusu melodické píšťaly: Šteffek – Újezd. Wolfgang "Vuk" Šteffek (1879 – 1966) byl syn legendárního tvůrce dud z Újezdu u Domažlic. Šteffkův nástroj velmi kvalitně restauroval mistr dudař Jakub Konrady (1905 – 1987) v Domažlicích.

D2.jpg

Celkový pohled na restaurovaný nástroj. Dudy chodského typu mají tyto hlavní části: přední melodická píšťala – „přednice“; zadní bordunová píšťala, basová – „huk“; vzduchový zásobník – měch; dmychací měch – „čerpák.“

D3.jpg

Stylizovaná hlavička kozla. Lipové dřevo s kovovými doplňky (autor W. Šteffek).

D4.jpg

Nápis Šteffek  je jméno tvůrce dud.

D5.jpg

Dudař J. Konrady z Domažlic vyrobil novou melodickou píšťalu. Otvory na píšťale jsou pro operativní dolaďování doplněny šroubky (patent J. Konradyho).

D6.jpg

Očarován dudami a ve spojitosti s kulturními přesahy jsem sestavil plastiku Satyra (půl zvířete, půl člověka), který dle mytologie asi dudy vynalezl. (Štípané javorové dřevo spojované kolíky).

Stavitel dud je řemeslník i umělec několika profesí. Je řezbář, soustružník, sedlář, kovotepec. Je též hudebník. Shodou náhod jsou moje dudy dílem na sebe navazujícího umění mistrů dudařů – Wolfganga "Vuka" Šteffka a Jakuba Konradyho.

Zdeněk Hosman

Zdeněk Hosman

Zdeněk Hosman

"Nejvyšším stupněm kultury je snášení protikladů" (Francis Picabia, malíř)

miniatury – umění, kultura, krajina....... Další blogy - http://www.literarky.cz/blogy/zdenek-hosman

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora